כך תשמרו על ספות העור שלכם

העור הוא אחד מחומרי הגלם הנפוצים ביותר עבור רהיטים, וספות עור מפוארות אשר מהדרות את הסלון וחדרים אחרים בבית הוא מראה שכיח למדי.

הבחירה דווקא בעור נובעת מהיתרונות הרבים שטמונים בחומר המיוחד, כאשר רובם מכשירים אותו לעמידות אמינה וחסרת פשרות, אך ביניהם ניתן להצביע גם על היופי הזוהר של רהיטי העור.

החשיבות בשמירה על ניקיון ותחזוקת ספות העור נחשפת דווקא על פני האסתטיות הטבעית של החומר – ברצוננו להכשיר את הספות לשדר את מלוא הערך האסתטי שלהם, ולכן עלינו להרחיק מהם מפגעים חיצוניים שעשויים לכער אותם.

כדי לעשות זאת כהלכה, אנו צריכים להיפטר מכל המיתוסים והטעויות ולאמץ שגרת תחזוקה נכונה וחיובית – במדריך הזה נלמד כיצד לעשות את זה, וכיצד להפיק את המירב מספות העור היקרות שלנו.

 

העור משתף איתנו פעולה

אנו נגלה במהירות ששגרת הניקיון והתחזוקה של העור היא אינה מאבק, אלא שיתוף פעולה אמין וידידותי.

זאת מפני שלצד הערך האסתטי הגבוה של העור, הוא מתהדר באינספור יתרונות נוספים אשר מכשירים אותו להיות חומר עמיד במיוחד, אשר יסייע לנו לשמור על עצמו אם אנו נעשה את החלק שלנו.

העור הוא חומר צפוף מאוד, הוא לא רגיל להיקרע ולהינזק, והוא לא סופח אליו כתמים, גם כאשר אלו מתייבשים על גביו – באופן הזה, נתקשה לגרום לעור נזק בלתי הפיך, ונוכל לתקן ביעילות גם פגמים שהוזנחו אם נשתמש בכלים הנכונים.

כדי להדגיש את היתרונות הללו של העור, נוכל לבחון אותם בהשוואה לחומר הגלם האחר שנפוץ לציפוי ספות – הבד.

בניגוד לעור, הבד אינו חומר כה צפוף, וכתמים שמוזנחים בו עשויים להיספג עד שלא יהיה ניתן להסיר אותם כלל.

באופן הזה, העור משתף איתנו פעולה – אנחנו רק צריכים לשמור עליו, והוא יסייע לנו ככל שיוכל.

ניקוי ספת עור במטלית יבשה

דרכי הניקיון הנפוצות

כדאי להתחיל בבחינה של מספר דרכי ניקיון נפוצות עבור העור, אשר כל אחת מהן מיועדת למטרות שונות במקצת ויש לבצע אותה בתדירות נמוכה.

השיטות הללו ייעשו באמצעות חומרי ניקוי ייעודיים או ביתיים, תוך הימנעות מוחלטת משימוש בחומרי ניקוי עצמתיים ועתירי כימיקלים כמו אקונומיקה, אשר עשויים לפגוע בעור.

עם זאת, יש לציין שגם חומרי ניקוי עדינים הרבה יותר עשויים לפגוע בעור מתצורה מסוימת, ולכן כדאי לבדוק היטב את טיב העור של הספות שלנו.

כך אנחנו נגלה הבדלה בין סוגי עור שעשויים להיות רגישים:

 • עור מעובד: עשוי להיות רגיש לחומרי ניקוי נפוצים, ולכן אם עור הספה הוא עור מעובד יש לנקוט במשנה זהירות לגביה.
 • עור מאיכות בינונית: העור עצמו עשוי להיות מאיכות ירודה במקצת, וזאת בלי שיהיה ניתן להבחין בכך בעין לא מיומנת – השלכת האיכות של העור תתבטא דווקא בעמידות שלו, ולכן נצטרך להיזהר יותר במלאכת הניקיון אם מדובר באיכות בינונית ומטה.
 • זמש: הזמש הוא העור ההפוך, שהוא רגיש הרבה יותר מעור רגיל, ולמרבה הצער לא ניתן לנקות אותו באמצעים הקונבנציונליים שמשמשים את העור הרגיל.

 ניקיון שגרתי: שואב אבק ומטלית לחה

 הניקיון השגרתי של העור צריך לכלול סילוק של אבק וגרגירי לכלוך מהספה וניקיון שטחי שלה.

גם אם איננו רואים בעין כתמים כלשהם על גבי העור, זה לא אומר שהם לא בתהליכי התהוות – שלל שמנים, אדים ועוד עשויים להידבק לעור בתהליך איטי וכך להתגלות ככתמים של ממש רק לאחר זמן מה, וכדי למנוע את התהליך הזה יש לנקוט בשגרת ניקיון קבועה שתבטיח הסרה של החומרים הבעייתיים.

כך נבצע את השלבים הבאים:

 • שאיבת אבק: נשאב את הלכלוך והאבק מן הספה באמצעות שואב אבק, תוך שימוש בראש מברשת רכה, אשר לרוב מגיעה יחד עם השואב – באופן הזה לא נשרוט את העור ונוכל להגיע ביעילות לכל חלקי הספה.
 • ניקוי באמצעות מטלית: נספוג מטלית במים וסבון ונסחט אותה כך שתהיה לחה, אך לא רטובה, וננקה באמצעותה את כל הספה.
 • ייבוש: מיד אחרי שננקה את הספה באמצעות המטלית, נשתמש במטלית נוספת, יבשה, כדי לייבש את כל חלקי הספה.

יש להשתמש בסבון רגיש כלשהו עבור ספת העור, והוא יבצע את העבודה ביעילות מבלי לפגוע בעור.

עם זאת, כאשר מדובר בעור שאינו מאיכות גבוהה, גם הסבון הרך עשוי לפגוע בספה, ובמקרים כאלה כדאי לוותר עליו ולספוג את המטלית במים בלבד ללא סבון.

בעור מסוג כזה, הסבון יגרום להסרה ולשחיקה של הצבע על גבי הספה, כך שאם איננו בטוחים מהו טיב העור של הספה שלנו, אנחנו יכולים להשתמש באפקט הזה כדי לבחון אותו:

בפעם הראשונה שאנחנו מנקים, נבחר חלק סמוי בספה וננסה לנקות אותו באמצעות מטלית ספוגה במים ובסבון (מבלי לשכוח לסחוט אותה, כמובן) – אם אנחנו רואים שתהליך הניקוי גורם לצבע לדאות, משמע שאנחנו צריכים לבחור במטלית ללא סבון.

 ניקוי בתדירות נמוכה: ריכוך תקופתי של ספת העור

 עלינו לטפל בספה שלנו באמצעות מרכך עור אחת לשישה חודשים.

מרכך העור נועד להחזיר את הברק לעור, לרכך את המרקם שלו ולייצר עבורו שכבת הגנה מפני מפגעים חיצוניים.

המרכך המדובר הוא מרכך ייעודי אשר מותאם לעור ויש לרכוש אותו במיוחד לטיפול בספה.

תהליך הטיפול נעשה באופן הבא:

 • ניקיון רגיל של הספה: ננקה ראשית את הספה כפי שתואר לעיל, באמצעות שואב אבק ומטלית לחה, וכך נכין אותה לקראת המרכך.
 • מריחת המרכך: מורחים את המרכך על כל שטח הספה באמצעות מגבת יבשה – איננו צריכים להרטיב את העור בשביל הניקיון, אדרבה, הרטיבות תפגע בעור ויש להימנע ממנה.
 • המתנה: לאחר שמרחנו את המרכך על כל שטח הספה, נמתין למשך כרבע שעה, והזמן יאפשר לחומר להיספג ולהיטמע בעור.
 • שפשוף: בתום רבע שעה, נשפשף את החומר על גבי הספה באמצעות מטלית רכה ויבשה, כך עד שהספה תקבל מראה מבריק.

 ניקוי נוסף: הבהרת גוון הספה

 ככל שנרצה להימנע מהם, הלכלוכים ימצאו את ספת העור ויגרמו לגוון שלה להכהות.

לכן מומלץ לנקוט בפעולה נוספת כאשר הספה מכהה ולנקות את הלכלוך באמצעות חומר ניקוי פשוט שניתן לרקוח בבית.

ישנן שתי אפשרויות לכך:

 • סודה לשתייה: נרקח לנו חומר ניקוי ביתי באופן הבא – נערבב שלושת רבעי כוס מים עם רבע כוס מלח, נוסיף שתי כפיות של סודה לשתייה ועוד כפית אחת של קמח ונקבל חומר ניקוי איכותי שמתאים לעור לא מעובד.
 • חלב: חלב פשוט לשתייה יכול לשמש כחומר ניקוי גם לעור מעובד, וכך הוא יכול להחליף את האפשרות הקודמת אם מדובר בעור שכזה.

נבחר את החומר שמתאים לספה שלנו על פי טיב העור שלה, וננקה אותה באופן הבא:

 • ניקוי: נספוג מטלית בחלב או בחומר הניקוי שייצרנו וננגב בעדינות את הספה כולה באמצעותה.
 • הסרת הסודה לשתייה: באם השתמשנו בסודה לשתייה, מיד לאחר שניגבנו את הספה באמצעות המטלית הספוגה בחומר, נשתמש במטלית יבשה כדי לייבש את הספה כולה ולנקות היטב את כל שארי החומר.
 • הסרת החלב: באם השתמשנו בחלב, נשתמש במרכך העור כדי לשמן היטב את הספה.

 הסרת כתמים מספות עור

 אחרי אופני הניקיון השגרתיים, צריך לגשת למלאכה הבעייתית ביותר וללמוד כיצד לנקות את הכתמים הלא רצויים מספות העור.

עבור רוב הכתמים, וריאציה כלשהי של אלכוהול או של חומץ יספיקו כדי לנקות היטב את הכתם, אבל יש לשים לב שבדומה לניקיון השגרתי, גם כאן סוגי עור מסוימים עשויים להינזק כתוצאה מהשימוש באלכוהול או בחומץ.

לכן כדאי תמיד לבחור ראשית מקום סמוי בספה ולבחון את חומר הניקוי המאולתר שלנו כדי לראות את ההשפעה שלו על העור.

אלו סוגי הכתמים הנפוצים על גבי ספות עור והדרכים לנקות אותם:

 • כתמי שומן: מערבבים כף של סבון לניקוי כלים עם כוס מים חמימים, סופגים בתמהיל מטלית ומנגבים באמצעותה בעדינות את הכתם – לאחר מכן, וגם אם הכתם לא הוסר במלואו ועוד צריך לחזור על התהליך, יש לספוג את התמהיל שיצרנו ולייבש את האזור באמצעות מטלית יבשה.
 • כתמי מיץ או יין: סופגים מטלית במעט אלכוהול ומנגבים את הכתם בעדינות, או שמורחים חומץ לבן ומשרים אותו למשך שלוש דקות ואז מנגבים אותו בעדינות – יש להשתמש לאחר מכן במטלית יבשה כדי לסלק לחלוטין את האלכוהול או החומץ.
 • כתמי דם: דם אמור להישטף בקלות מספת העור באמצעות מים חמים, כל שצריך לעשות הוא ספוג מטלית במים חמים ולנגב בעדינות – אם המים החמים לא מספיקים, ניתן למהול בהם שתי כפות חומץ לבן ושתי כפות חומר לניקוי כלים.
 • כתמי בוץ, קפה, שוקולד, רטבים: בדומה לכתמי דם, יש לנסות קודם כל להסיר את הכתם באמצעות מים חמים בלבד, ואם המים החמים לא מספיקים, למהול אותם בשתי כפות חומץ לבן ובשתי כפות חומר לניקוי כלים.
 • כתמי עובש: מוהלים מים באלכוהול לחיטוי ביחס כמויות שווה, ומנגבים את הכתם באמצעות התמהיל.
 • כתמי דיו: מרססים את הכתם באמצעות ספריי לשיער רגיל ומנגבים באמצעות מטלית יבשה, או שסופגים מטלית באלכוהול לחיטוי ומנגבים באמצעותה את הכתם בעדינות.

 5 הדיברות: עשה ואל תעשה

 לסיום, נוכל לציין מספר טיפים נוספים לטיפול בספות עור.

באמצעות ההמלצות הבאות נוכל להבטיח שתחזוקת הספה שלנו נעשית באופן הטוב ביותר לאורך כל הזמן, וכך למזער משמעותית את מידת הפגמים שמופיעים על גביה – הן אלו הנראים לעין, הן אלו הסמויים.

 1. אין להישען על הספה בשיער רטוב אחרי מקלחת: הרטיבות של השיער עשויה להיות בעייתית, אך היא לא הבעיה העיקרית – סוגי שמפו ומרככי שיער עשויים להכיל חומרים שמזיקים לעור, והם יכולים להגיע לעור דרך השיער הרטוב ולפגוע בו.
 2. יש להרחיק את הספה ממקורות חום: העור מגיב לחום באופן בלתי רצוי, ולכן מומלץ להרחיק אותו ככל הניתן ממקורות חום מלאכותיים, כמו תנורים ביתיים, ואף ממקורות חום טבעיים כמו קרני השמש.
 3. אין להשתמש בחומרי ניקוי אלימים: הוציאו מהמשוואה את כל חומרי הניקוי האגרסיביים עמוסי הכימיקלים – אקונומיקה, אצטון וחומרים נוספים אינם צריכים לבוא במגע עם העור.
 4. יש לבחור במטלית: ספוג הפלא או אביזרי ניקוי קשים ומחוספסים יפגעו בעור וישרטו אותו, יש לבחור במטליות או בספוגים רכים.
 5. אין לכסות את העור בבדים: הבדים אמנם עשויים להיות נעימים ויפים, אך אם יכסו את העור לזמן ממושך, הם יימנעו משומן שמזין את העור למצוא את דרכו אל הספה, ובמקומו העור יספח פיגמנטים לא רצויים מן הבד.